Potęga wdzięczności

Praktykowanie wdzięczności pomaga docenić wszelkie dobre rzeczy, jakie dostajemy od życia. Jest jak światło rozświetlające pozytywne aspekty naszej rzeczywistości, które dzięki temu rozkwitają. Liczne badania dotyczące wdzięczności dowodzą, że jej odczuwanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych: wzmacnia system odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, podnosi poziom hormonów szczęścia, potęguje optymizm, powoduje większą otwartość w sytuacjach społecznych.

 

Wyrażanie wdzięczności jest bardzo prostą praktyką. Przedstawiam 5 ćwiczeń, które pomagają uczynić z niej część codziennego życia.

 

  1. Podczas drogi do pracy czy spaceru przyjrzyj się swojemu otoczeniu: niebu, drzewom, architekturze, samochodom, odnajdując w nich elementy piękna. Może to będą chmury, malujące zaskakujące pejzaże na niebie, kolorowo kwitnące kwiaty albo interesujące budowle. Naciesz się tym widokiem, zachwycając się otaczającym Cię światem.
  2. Skoncentruj się na swoim ciele i skanując je od góry do dołu, znajdź rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Mogą to być atrybuty Twojej urody, ale też części ciała czy organy wewnętrzne, dzięki którym Twój organizm utrzymuje się w równowadze i dobrym zdrowiu.
  3. Okazuj wdzięczność innym ludziom poprzez mówienie: ?dziękuję?. Zwracaj jednak uwagę na jakość tego słowa, które nie powinno być automatyczną, powierzchowną reakcją, lecz dźwiękiem płynącym z serca, niosącym ładunek pięknych emocji.
  4. Pomyśl o ludziach w Twoim życiu, którzy czynią je wyjątkowym. Które relacje cenisz najbardziej i co dzięki nim zawdzięczasz? To mogą być członkowie rodziny, przyjaciele, współpracownicy, znajomi. Podziękuj im, że są częścią Twojego świata.
  5. Spisz rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Akt przelania czegoś na papier dodaje temu znaczenia i realności. Ponadto w sytuacjach obniżonego nastroju taka lista potrafi skutecznie podnieść na duchu i przekierować uwagę na pozytywne elementy życia.

 

Cuda i magia otaczają nas nieustannie. Wystarczy przestać przyjmować je za rzeczy oczywiste, doceniając dary, jakie oferuje nam życie. Dzięki takiej postawie zbudujemy lepszą relację z samym sobą oraz siłami wyższymi, co sprawi, że każdego kolejnego dnia będziemy dostawać więcej powodów do wdzięczności.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.