Hipnoza

Czym jest hipnoza?

Kiedy pracujemy z hipnozą, pracujemy z umysłem, który jest czymś niematerialnym, czego nie można zważyć, zmierzyć, zobaczyć czy dotknąć.  Metaforyczne można go porównać do systemu operacyjnego w komputerze, który odpowiada za przetwarzanie i przechowywanie informacji.  Bez systemu operacyjnego komputer byłby tylko drogą atrapą. Umysł jest właśnie takim systemem operacyjnym dla mózgu i chociaż jest niefizyczny, bez niego bylibyśmy warzywami.

 

Aby zrozumieć teorię umysłu można go umownie podzielić na dwie części: świadomość (umysł świadomy) i podświadomość (umysł nieświadomy). To co się dzieje w naszym świadomym umyśle jest dla nas dostępne w 100% . Jesteśmy natomiast zupełnie nieświadomi procesów, które zachodzą w podświadomości, chociaż to ona odpowiada za ok. 90% czynności, które wykonujemy w ciągu całego dnia.

 

Te dwa umysły przetwarzają te same informacje, ale zupełnie inaczej je postrzegają. Ich wzajemna komunikacja jest nienajlepsza, ponieważ mówią one w obcych dla siebie językach.

 

Świadomy umysł pozwala nam planować rzeczy i doceniać wszystko, co spotyka nas w życiu. Jest on logiczny, racjonalny, doskonale organizuje i przetwarza dane, ale nie posiada praktycznie żadnej władzy nad tym, co się z nami dzieje, ponieważ to podświadomość jest szefem, grając pierwsze skrzypce w koncercie naszego życia.

 

Podświadomość, która kontroluje m.in. emocje i zachowania nawykowe działa jak komputer, a komputer jak wiemy działa zgodnie z programami, które są w nim zainstalowane. Jeśli chcemy zmienić jego pracę, musimy wymienić bądź uaktualnić oprogramowanie.  Tak samo odnosi się do naszego wewnętrznego umysłu, który operuje w oparciu o programy, które posiada, jednak w tym przypadku przeprogramowanie wymaga znacznie więcej energii.

 

Po pierwsze należy pamiętać, że zarówno w przypadku komputera jak i podświadomości nowy program nie może wchodzić w konflikt z aktualnym oprogramowaniem, co oznacza, że to, czego nauczyliśmy się w najmłodszych latach jest fundamentem, zawierającym parametry, do których inne programy muszą się dopasować. Z tego też powodu starsi ludzie mają bardzo zawężony horyzont myślowy, ponieważ ich bogate doświadczenie życiowe pozostawia im bardzo małą przestrzeń na nową wiedzę i informacje, które mogą zaakceptować.

 

Nieświadomy umysł jest niezwykle twórczy i kreatywny. Jest też nieskończonym zbiorem zasobów, czyli stanów emocjonalnych, takich jak koncentracja, kreatywność, motywacja, pewność siebie czy spokój, których każdy człowiek chociaż raz w życiu doświadczył w jakiejś sytuacji. Dzięki hipnozie można ten moment przeżyć ponownie i zabrać pożądane uczucie ze sobą, aby mieć do niego dostęp zawsze wtedy, gdy będzie ono potrzebne.

 

Wszystkie doświadczenia życiowe zapisują się w pamięci permanentnej podświadomości, która jest ogromną biblioteką, a właściwie wypożyczalnią płyt DVD, na których zapisany jest nie tylko obraz i dźwięk ale też emocje, odczucia, zapachy, smaki. Wśród tych filmów naszego życia znajdują się także negatywne wspomnienia, które są odcięte od świadomości. Jest to wspaniały mechanizm, chroniący nas przed bolesnymi wydarzeniami z przeszłości, do których nie musimy wracać. Każdy człowiek miał w życiu nieprzyjemne sytuacje, o których zapomniał, ponieważ zostały one zamrożone w zakamarkach jego podświadomości. Jednak może się zdarzyć, że któreś z nich zacznie topnieć i znów wpływać na obecne życie. To znak, aby się zatrzymać, zajrzeć do swojego wnętrza i dokonać odpowiedniej zmiany na poziomie podświadomości.

 

Nieświadomy umysł jest potężny, ale potrzebuje instrukcji. Potrzebuje on przewodnika, który wskaże mu odpowiednią ścieżkę, zwracając szczególną uwagę na miejsca, które wymagają naprawy. Dzięki umiejętności wykorzystania świadomego umysłu do pokierowania swoimi nieświadomymi działaniami zyskujemy wolność wyboru naszych zachowań oraz reakcji emocjonalnych. Taką wolność daje nam hipnoza.

 

Hipnoza jest narzędziem, które w szybki i efektywny sposób pozwala uzdrowić bądź udoskonalić życie każdego człowieka, wykorzystując moc jego nieświadomego umysłu. Jest w pełni bezpieczną i jedną z najbardziej naturalnych metod leczenia człowieka. Dzięki hipnozie można m.in. uwolnić się od nałogów, chorób, fobii, lęków, otyłości, można ukształtować swoją osobowość poprzez zmianę nawyków, przekonań – usuwanie tych niekorzystnych i kreację nowych.

 

Trans hipnotyczny jest naturalnie występującym stanem umysłu. Każdy na co dzień go doświadcza, celowo lub przez przypadek. Hipnoza ma na celu wywoływanie konkretnych, codziennych stanów transowych na własne życzenie po to, aby móc się komunikować z nieświadomym umysłem i dotrzeć do jego cennych zasobów.

 

Hipnoterapia jest formą dialogu z nieświadomym umysłem, do którego dostępu broni część krytyczna świadomego umysłu. Działa ona jak filtr, który zatrzymuje niektóre sugestie napływające do podświadomości ze strony środków przekazu czy pojedynczych osób, odrzucając te, które mamy zakodowane jako niebezpieczne, nieetyczne lub niekorzystne. Ten wewnętrzny krytyk jest zatem niezbędnym elementem świadomości, jednak czasami wypełnia on swoją funkcję zbyt dobrze, chroniąc przekonania, które są dla nas ograniczające.

 

Kiedy w naszej podświadomości mamy zapisane: jestem nieatrakcyjny/a, jestem osobą niepewną siebie, nauka przychodzi mi niezwykle ciężko, trudno tracę na wadze, to wszelkie informacje czy doświadczenia sprzeczne z tymi przekonaniami są blokowane przez filtr funkcji krytycznej świadomego umysłu. Innymi słowy bariera ta odrzuca treści płynące do naszego umysłu, które są niezgodne z danymi, które już zostały w nim zakodowane. Dostęp do podświadomości uzyskują tylko te informacje, które potwierdzają naszą wewnętrzną rzeczywistość. Oznacza to, że jeśli absolutnie wierzymy w to, że jesteśmy nieśmiali, to docierają do nas wyłączne informacje, które są spójne z tymi przekonaniem. Także nasze zachowania utwierdzą nas w tych sądach, ponieważ reagujemy zgodnie z oprogramowaniem, jakie mamy aktualnie zapisane w wewnętrznym umyśle.

 

Hipnoza pozwala na ominięcie funkcji krytycznej świadomego umysłu, dzięki czemu możemy nawiązać dialog z naszą podświadomością, aby wymienić niekorzystne przekonania i nawyki, skorygować te cechy osobowości lub wyobrażenia, które nas hamują w danej sferze. W rezultacie znacznie podnosi się jakość naszego życia, lepiej się rozwijamy i funkcjonujemy.

 

Jak odczuwa się stan transu hipnotycznego?

Hipnoza jest naturalnie występującym stanem umysłu. Każdy na co dzień jej doświadcza, celowo lub przez przypadek. Jest to całkowicie bezpieczny proces, w którym osoba hipnotyzowana ma pełną kontrolę nad swoim ciałem i umysłem, zatem nie ma obawy, że wykona sugestię niezgodną z jej systemem wartości, albo zdradzi jakiś sekret. Hipnotyzer jest jedynie przewodnikiem, który pomaga poruszać się swojemu klientowi po ogromnych przestrzeniach jego podświadomości.

 

Stan transu hipnotycznego jest niezwykle przyjemny. Po sesji klienci czują się najczęściej zrelaksowani, zrewitalizowani, pełni energii, a nawet podekscytowani całym doświadczeniem. Efekty hipnoterapii często są natychmiastowe, a czasami na ostateczny efekt trzeba poczekać jakiś czas i przejść serie seansów. Pierwsza sesja jest niewątpliwie istotnym krokiem w kierunku zmian na lepsze, jest ziarnem, od którego wszystko się zaczyna.

 

Zastosowania hipnozy

Badania kliniczne dowodzą, że hipnoterapia jest skuteczną metodą walki z wieloma dolegliwościami.

 

Wszystkich zastosowań hipnozy nie sposób wymienić. Począwszy od relaksacji i uwolnienia od stresów, poprzez kształtowanie swojej osobowości, doskonalenie zdolności intrapersonalnych i interpersonalnych, walkę z nadwagą, uwalnianie od nałogów, chorób, fobii, lęków, bólu po przyspieszoną naukę, poprawę wyników sportowych czy nawet hipnotyczny lifting i powiększanie piersi.

Hipnoterapia przypomina zaawansowany i wszechstronny program antywirusowy. Dzięki złożonym technikom hipnoterapeuta uzyskuje bezpośredni dostęp do nieświadomego umysłu, aby odkryć przyczynę danego problemu i usunąć wszelkie przeszkody stojące na drodze do upragnionego celu. Następnym krokiem jest aktualizacja i wzbogacenie wewnętrznego komputera umysłu klienta nowymi, pozytywnymi, udoskonalonymi programami. To powoduje niezwykle szybkie i efektywne zmiany.

 

Dzięki kontaktowi z naszą podświadomością, jakiego doświadczamy w transie hipnotycznym lepiej poznajemy siebie, uczymy się odnajdywać nasze opory, ograniczenia, identyfikować potrzeby. Prowadzi to do bardziej pełnego i świadomego życia. Hipnoza rozwija dojrzałość psychiczną i odporność na stres, pomaga przezwyciężać trudne sytuacje oraz zwiększa wiarę w swoje możliwości i kreatywność. Stajemy się jednostkami bardziej dojrzałymi i szczęśliwymi, bardziej odpowiedzialnymi za swoje myśli i emocje, co powoduje, że tworzymy bardziej głębokie i autentyczne relacje, zarówno z samym sobą jak i z innymi ludźmi.

 

Sposób patrzenia na świat determinuje życie. Jeśli nasz umysł wypełniają wątpliwości i ograniczenia, widzimy same przeszkody w otaczającym nas świecie. Jeśli wierzymy w nowe możliwości, ich wachlarz otwiera się przed nami każdego dnia.

 

Tysiące badań naukowych potwierdza, że hipnoterapia jest wyjątkowo szybką i efektywną metodą terapeutyczną w przypadku zaburzeń na poziomie ciała oraz umysłu.

Skutecznosc terapii

Badania porównawcze przeprowadzone przez Dr Alfreda Barriosa, Ph.D. ujawniły następujące statystyki dotyczące skali wyzdrowień w przypadku różnych metod terapii:

Psychoanaliza
38%
powrotu do zdrowia po
średnio 600 sesjach

Terapia Behawioralana
72%
powrotu do zdrowia po
średnio 22 sesjach

Hipnoterapia
93%
powrotu do zdrowia po
średnio 6 sesjach

(Źródło: American Health Magazine)

 

Powyższe wyniki wskazują na potencjał, jaki niesie ze sobą hipnoterapia, która jawi się jako najbardziej efektywne narzędzie ludzkiej transformacji.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.