Jak rozpalić w sobie ogień motywacji do ćwiczeń?

Jako dziecko każdy z nas przepadał za ruchem, lubił biegać, grać w piłkę, jeździć na rowerze lub rolkach, ponieważ uważał to za najlepsze sposoby spędzania wolnego czasu. Była to także nagroda po intensywnym dniu w szkole i odrobieniu pracy domowej . Dziecko potrafi bardzo szybko wykonać swoje obowiązki, ponieważ jego umysł jest skupiony na czekającej go zabawie i odprężeniu. Z wiekiem mamy coraz mniej wolnego czasu, mniej się ruszamy, w wyniku czego spada nasza kondycja, obniża się metabolizm, pojawia się stres i każda forma treningu jest tak nieprzyjemna, jak wizyta u lekarza. Warto jednak zmienić to nastawienie i przypomnieć sobie przyjemność czerpaną z ruchu, jaką doświadczaliśmy w dzieciństwie. Dzieci instynktownie wybierają, to co jest dla nich najlepsze, dopóki rodzice i otoczenie nie zaczną ingerować w ich wewnętrzny świat i „przeprogramowywać” ich umysły. Udowodniono naukowo m.in., że dzieci wcale nie łakną cukru, dopóki nie połączą słodyczy z przyjemnością, nagrodą, co skutecznie narzucają im rodzice.

 

Dorosły człowiek, który prowadzi siedzący tryb życia wiąże zazwyczaj aktywność fizyczną z bólem, wyrzeczeniem, poświęceniem, więc albo w ogóle nie myśli o uprawianiu sportu albo znajduje regularnie wymówki, odciągające go od zmiany trybu życia.

 

Chciałabym dać Ci kilka porad, dzięki którym rozpalisz w sobie ogień motywacji do ćwiczeń i łatwo postawisz ten pierwszy mały krok, aby następnie dojść na wymarzony szczyt.

 

 

Zacznij od małej zmiany i łatwo osiągalnego celu

Zamiast tworzenia długookresowych, ambitnych planów treningowych zacznij od drobnej aktywności, którą będziesz mógł/mogła uprawiać bez wyrzeczeń i większego wysiłku, np. godzina pływania albo jazdy na rowerze tygodniowo. Wybierz taką formę ruchu, która jest zgodna z Tobą, a nie to, co jest modne lub polecane przez Twoich znajomych. Ważne, aby ten pierwszy krok był dla Ciebie komfortowy, aby Twój umysł powiązał go z przyjemnością, zamiast stresem. Kiedy odczujesz pierwsze pozytywne zmiany, to zapewne pojawi się w Tobie naturalna potrzeba, aby zintensyfikować swoją aktywność.

 

 

Traktuj wyznaczony plan treningowy jako stały, niepodlegający negocjacji punkt dnia

Nawet najwięksi pasjonaci sportu mają czasami takie dni, że woleliby zostać w domu zamiast iść na trening. Ja też mam czasami takie myśli, jednak natychmiast je wypycham ze swojego umysłu, ponieważ zdaję sobie sprawę, że jeśli pozwolę sobie na demotywujący dialog wewnętrzny, to znajdę masę powodów, aby faktycznie odpuścić sobie sesję treningową. Zamiast myśleć o ćwiczeniach, po prostu zrób to, co zaplanowałeś/aś, a dostaniesz za to sowitą nagrodę (patrz punkt kolejny).

 

 

Zdaj sobie sprawę z wszystkich korzyści fizycznych i mentalnych, jakie niesie za sobą regularna aktywność fizyczna

Zmień swój tryb życia na bardziej sportowy i ciesz się:

 

  • Sprawniejszą pracą serca i płuc
  • Piękniejszą cerą i bardziej błyszczącymi oczami
  • Szczuplejszym i jędrniejszym ciałem
  • Lepszym trawieniem i szybszym metabolizmem, który oznacza przyspieszone spalanie kalorii jeszcze przez 24 godziny po treningu
  • Głębszym i bardziej odświeżającym snem
  • Większą siłą i wytrzymałością ruchową
  • Dłuższą młodością i atrakcyjniejszym wyglądem
  • Lepszym życiem seksualnym
  • Świetnym nastrojem na co dzień, ponieważ ruch wpływa na procesy biochemiczne w organizmie, powodując wytwarzanie przez mózg hormonów szczęścia – endorfin i serotoniny, które wywołują doskonałe samopoczucie i likwidują stres. Regularny trening to najskuteczniejsza kuracja antydepresyjna!
  • Większą pewnością siebie i poczuciem własnej wartości, co zaowocuje na wszystkich obszarach Twojego życia
  • Sprawniejszą pracą mózgu, ponieważ lepiej ukrwiony i dotleniony dzięki ruchowi umysł  funkcjonuje wydajniej, polepszy się Twoja pamięć, koncentracja i refleks.

 

 

Wyobraź sobie jak będziesz wyglądał i czuł się, kiedy będziesz kontynuował/a anty-sportowy, siedzący tryb życia

Są osoby, na które bardziej motywująco działa czarna wizja zaniechania jakiegoś działa niż świetlisty obraz przyszłości.  Wyobraź sobie zatem do czego doprowadzi Cię brak aktywności ruchowej. Zobacz w swoim umyśle obraz siebie za parę miesięcy, lat. Zauważ jak wyglądasz, jak się czujesz. Możesz posiłkować się listą korzyści z ruchu, wymienioną powyżej, zdając sobie sprawę, że każdy z tych aspektów ulegnie pogorszeniu.

 

Jeśli już zdecydowałeś/aś się na umieszczenie treningu w swoim planie tygodnia, to trzymaj się tego postanowienia, ponieważ opuszczona sesja treningowa spowoduje u Ciebie wyrzuty sumienia, poczucie słabości psychicznej, obniżony nastrój, tak jak pominięcie pigułki poprawiającej samopoczucie i dodającej energii.

 

 

Jeśli poczujesz znużenie jedną formą ruchu to wprowadzaj zmiany!

Nuda może skutecznie osłabić motywację, dlatego urozmaicaj swoje treningi, próbuj nowych form ruchu aż trafisz na idealną dla Ciebie. Ja sama spróbowałam wielu aktywności aż odkryłam pasję mojego życia – wspinaczkę skałkową.

 

 

Wizualizuj swój trening

Ciało podąża za wyobrażeniami umysłu, co oznacza że jeśli będziesz tworzył/a mentalne obrazy swoich treningów (tak jakbyś oglądał/a siebie na ekranie kinowym) i efekty po ich zakończeniu, to będzie automatycznie wzrastała w Tobie chęć i motywacja to fizycznego ich wykonywania (procesowi wizualizacji poświęciłam oddzielny artykuł).

 

Życzę Ci niegasnącego ognia motywacji i wielu sukcesów treningowych. Zapewniam Cię, że aktywność fizyczna jest magiczną pigułką na wiele problemów i przynosi znacznie więcej korzyści niż te, które wymieniłam w tym artykule. Kiedy odkryjesz jak bardzo podnosi ona jakość Twojego życia, treningi wejdą Ci w krew, co oznacza, że staną się nawykiem tak naturalnym jak mycie zębów albo chodzenie spać.

 

Sport towarzyszy mi od 25 lat (pomijając obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego w szkole), stanowiąc bardzo ważny elementem mojego życia. Trening jest dla mnie nagrodą po dniu pracy, możliwością spotkania się z przyjaciółmi, jest zdrową używką dodającą energii, najskuteczniejszym lekarstwem na stres, obniżony nastrój, zawód miłosny, a nawet antidotum na przeziębienie.

 

Motywację treningową można jeszcze skuteczniej podnieść za pomocą hipnozy, ponieważ pozwala ona bezkrytycznie zainstalować pewne schematy myślenia i działania do naszego umysłu.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.