Przejmij kontrolę nad swoim umysłem

Czym jest hipnoza?

Hipnoza często jest kojarzona ze stanem głębokiej relaksacji lub snem, co sugeruje nawet termin hipnoza, wywodzący się od greckiego słowa hypnos, oznaczającego sen. Jest to błędne przekonanie, ponieważ hipnoza nie ma nic wspólnego ze snem.

Oczywiście może ona służyć relaksacji i regeneracji organizmu, podobnie jak sen fizjologiczny, jednakże te dwa stany znacznie różnią się od siebie.

W hipnozie – w przeciwieństwie do snu – jest duża koncentracja, uważność i sensytywność (wyostrzają się zmysły). Nie zasypiamy, więc nie ma też mowy o budzeniu. Wychodzimy z niej po prostu w dowolnym momencie.

 

Hipnoza jest stanem umysłu, w którym jesteśmy:

  • Bardziej skoncentrowani na określonym doświadczeniu
  • Bardziej zdysocjowani od czynników zewnętrznych
  • Bardziej sugestywni

 

Kiedy człowiek doświadcza jakiegoś traumatycznego zdarzenia, emocje wzrastają w nim do tego stopnia, że wpada on w natychmiastowy trans, a jego umysł staje się bardzo podatny na sugestie. W wyniku tego jednego krótkiego doświadczenia, pewne bodźce środowiskowe będą przywoływały w umyśle tego człowieka nawet po latach żywe wspomnienia oryginalnego wydarzenia, podobnie jak sugestia post-hipnotyczna. Przykładem może być kierowca, który czuje niepokój za każdym razem, gdy mija miejsce, w którym kiedyś miał wypadek.

 

Emocje są częścią nieświadomego umysłu i są bardzo hipnotyczne. Gdy wzrasta w nas intensywność emocji, to automatycznie wpadamy w stan transu hipnotycznego. Duże emocje powodują, że tracimy nasze racjonalne myślenie, cała logiczna część ucieka i często zachowujemy się inaczej niż w stanie świadomego czuwania.

 

Przypomnij sobie swoje ostatnie doświadczenia, w których mocno odczuwałeś miłość, pożądanie, złość, gniew i zwróć uwagę jak mocno byłeś wtedy skoncentrowany, sugestywny i zdysocjowany od świata zewnętrznego.

 

Depresja jest także wysoce hipnotyczna, ponieważ osoba na nią cierpiąca jest mocno skupiona na swoim świecie, ignorując sygnały z zewnątrz. Z tego też powodu hipnoterapia jest dobrą drogą do jej przezwyciężenia.

 

Ludzie także mogą mieć na nas hipnotyczny wpływ. Wystarczy, że wywołają w nas odpowiednie emocje i od razu łatwiej jest im wpłynąć na nasze zachowania. Przykładem są politycy, księża lub jakiekolwiek charyzmatyczne osoby.

 

Możemy na szczęście nauczyć się przejmować kontrolę nad swoimi umysłami. Richard Bandler używa trafnego stwierdzenia, że jesteśmy jedynymi maszynami, które potrafią programować się same. Jesteśmy „metaprogramowalni”. Potrafimy ustalać celowo zautomatyzowane programy, które odpowiadają za wykonywanie pewnych zadań. Jednocześnie jeżeli robimy coś, co jest dla nas niekorzystne – objadamy się, palimy papierosy, boimy się wind lub pająków, wpadamy w depresję lub inne niekorzystne stany – możemy zaprogramować w sobie zmianę. Dzięki temu zyskujemy coraz większą wolność.

 

Hipnoza pozwoli Ci przejąć kontrolę nad doświadczanymi każdego dnia transami, pozwoli dokonać dehipnotyzacji, czyli wyjść z niechcianych transów i przeprogamować się, aby doświadczać pożądanych stanów. Hipnoza nie jest zatem zabraniem kontroli, tylko jej dawaniem. W transie masz jeszcze większą kontrolę nad swoimi ciałem i umysłem, ponieważ jesteś w stanie otworzyć drzwi do podświadomości i dotrzeć wprost do skarbca z zasobami.

 

Hipnoza wnosi nową jakość w życie. Pomaga zwiększyć zalety umysłowe, emocjonalne, fizyczne i duchowe.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.