Potęga wizualizacji

Kiedy raz przeżyjemy jakieś przyjemne doświadczenie, bogate pod względem sensorycznym (wizualnym, słuchowym, smakowym, węchowych i dotykowym), to nasz umysł dąży do tego, aby tego typu sytuacja pojawiała się jak najczęściej. Potęga wizualizacji wynika z tego, że mózg często nie jest w stanie odróżnić faktycznego zdarzenia od jego barwnego i żywego wyobrażenia. W związku z tym stosowanie wizualizacji umożliwia ciału osiąganie właściwego celu bez konieczności rzeczywistego wykonywania określonych czynności.

 

Najlepsi sportowcy widzą cały swój sportowy pojedynek na długo przed tym, zanim naprawdę się odbędzie. Oglądają go wielokrotnie z różnych ujęć, obserwując siebie podczas sportowych zmagań z pozycji widza (dysocjacja) lub w asocjacji, będąc z centrum akcji. Skuteczna wizualizacja udanego występu u tenisisty polegałaby zatem na zobaczeniu jak prawidłowo odbija piłkę, usłyszeniu towarzyszącego takiemu odbiciu dźwięku, odczuciu pracy mięśni ramienia i reszty ciała w momencie uderzenia piłki, doświadczeniu nacisku, jaki grunt wywiera na jego stopy, gdy znajduje się w stanie idealnej koordynacji i równowagi czy nawet poczuciu określonego zapachu występującego wyłącznie na korcie. Ten efekt może dodatkowo wzmocnić głośna muzyka przypominająca fanfary dla zwycięzców po oddaniu perfekcyjnego strzału, a na końcu aplauz publiczności i deszcz fajerwerków.

 

Im wyższy poziom umiejętności sportowca, tym większe są potencjalne korzyści związane z wizualizacją i rozgrzewką umysłową. Zawodnik z dużym doświadczeniem poświęcił już sporo czasu na przygotowania fizyczne, zgłębił technikę danej dyscypliny i wyeliminował złe przyzwyczajenia. Dzięki technikom umysłowym może wówczas osiągnąć przewagę nad swoimi konkurentami.

 

Wizualizacja oprócz roli jaką odgrywa w programowaniu udanych występów pomaga przyspieszyć umysłowi i ciału proces uczenia się nowych umiejętności. Trenując dowolną dyscyplinę sportu także w umyśle, osiągamy znacznie lepszy efekt niż w przypadku wykonywania samych ćwiczeń fizycznych przez kilka godzin dziennie. Kryje się tutaj olbrzymi potencjał, ponieważ pojawia się możliwość doskonalenia umiejętności w każdym momencie i miejscu.

 

Taki trening „na sucho” możemy stosować nie tylko w sporcie. Kiedy czeka nas jakieś trudne zadanie do wykonania, stresująca sytuacja (np. rozmowa kwalifikacyjna, wystąpienie publiczne), to wiara w sukces połączona z barwną wizualizacją przynosi rewelacyjne rezultaty. Wystarczy kilkakrotnie odegrać w umyśle żywy spektakl nadchodzącego wydarzenia ze sobą w roli głównej, którego zarówno przebieg jak i zakończenie są perfekcyjne.

 

 

Proces wizualizacji:

1. Wybierz określoną umiejętność lub czynność, nad którą chcesz pracować.

2. Stwórz obraz miejsca, w którym będzie ona wykonywana, sprawiając by był on najbardziej zbliżony do rzeczywistości.

3.  Skoncentruj się, bądź obecny tu i teraz, dbając o dokładność obrazów.

4. Zaangażuj wszystkie 5 zmysłów, w tym reakcje kinestetyczną (usłysz dźwięki dochodzące z otoczenia, poczuj zapachy, odczuj temperaturę powietrza, emocje i wszelkie wrażenia fizyczne).

5. Przeprowadź wizualizację będąc w asocjacji tzn. znajdź się całkowicie wewnątrz skutecznego Ciebie.

6. Wyobraź sobie jak wykonujesz czynność z niezwykłą precyzją i skutecznością, zwracając uwagę na kluczowe aspekty wykonywanych czynności. Daje to możliwość odtwarzania wysokich poziomów osiągnięć w trakcie rzeczywistych sytuacji.

7. Upewnij się, że wszystkie elementy wizualizacji mają normalną szybkość.

8. Wizualizuj co najmniej 6 razy dziennie po kilka minut przez co najmniej miesiąc.

Oprócz poprawiania wyników w sporcie, przyspieszonej nauki nowych umiejętności, stosowanie techniki wizualizacji ma wiele innych pozytywnych zastosowań. Zależnie od potrzeb i preferencji można wizualizować sobie końcowy cel, ale również twórczy i korzystny proces dochodzenia do niego.

 

 

Wzmacnianie motywacji

Wizualizując siebie jako osobę, która zrealizowała swoje marzenie, wyzwalamy w swoim umyśle motywację i kreatywną energię do działania. Kontemplując wszystkimi zmysłami obraz sytuacji, w której cieszymy się z osiągniętego celu, wysyłamy komunikat dla naszej podświadomości, że warto podjąć się tego procesu i jest on łatwo dostępny. Wzmacnia to wiarę w możliwość dotarcia do określonego wyniku.

 

Przykładem takiego zastosowania wyobrażeń jest nauka języka obcego. Efektywna wizualizacja będzie w tym przypadku polegała na codziennym, kilkuminutowym wyobrażaniu sobie jak biegle, płynnie i swobodnie posługujemy się tym językiem. Widzimy oczami wyobraźni, że ten stan rzeczy przynosi nam dużo satysfakcji i korzyści. Czujemy się wspaniale, zrealizowani i spełnieni, a nasza mowa ciała potwierdza, że jest to proces naturalny, przyjemny i łatwy. Kiedy poznamy uczucie towarzyszące sytuacji, kiedy świetnie mówimy w obcym języku, cel wyda się nam atrakcyjniejszy i szybciej do niego dotrzemy.

 

 

Wizualizacja pomocna w relaksacji

Wizualizacja jakiejś pozytywnej scenerii (np. morze, plaża, góry, leśna polana) wyzwala relaks i harmonię na poziomie umysłu, redukując stres i nieprzyjemne emocje. Może wpływać kojąco na nasze ciało fizyczne w połączeniu z różnego rodzaju technikami relaksacyjnymi, a także przyczynia się do rozwoju naszej intuicji duchowej, równoważy ciało i umysł, wprowadzając harmonię pomiędzy naszą energią emocjonalną a mentalną.

 

 

Wizualizacja wzmacniająca zdrowie

Wyobrażając sobie siebie tryskającego energią z doskonale funkcjonującym organizmem, w którym wszelkie narządy i układy działają prawidłowo bez żadnych zakłóceń, programujemy naszą podświadomość w kierunku zdrowia. Taka wizualizacja może pobudzać system odpornościowy organizmu. Wiara i przekonanie, że możemy czuć się lepiej wyzwala dodatkowe siły obronne oraz mobilizuje wszystkie układy i tkanki, co znacznie przyspiesza proces leczenia rozmaitych schorzeń. Analogicznie negatywne stany oraz postawy emocjonalne czy mentalne mogą pogarszać samopoczucie i pogarszać stan zdrowia.

 

Jedno z praw hipnozy mówi : każde plastyczne wyobrażenie pragnie się spełnić, co oznacza, że myśli, które są poparte wyraźnym wyobrażeniem, ukierunkowują nas na urzeczywistnianie ich. W związku z tym należy umiejętnie sterować swoimi wyobrażeniami, bo nawet te negatywne pragną się spełnić, pomimo tego, że są niepożądane. Podświadomość ma tendencję do wyszukiwania sposobów na realizację doświadczeń i scen stworzonych w umyśle, bez względu na to, czy te zjawiska nam służą czy nie. Dlatego warto wizualizować sobie pozytywne, przyjemne obrazy, aby zamanifestowały się one w naszej przyszłości. Nieświadoma część umysłu akceptuje takie wizje jako rzeczy całkowicie realne, a następnie stara się znaleźć drogę, pozwalającą je urzeczywistnić.

 

Każdego dnia możesz wybiegać myślami w przyszłość oraz przenosić do teraźniejszości przyjemne uczucia i doświadczenia, które spodziewasz się tam znaleźć. Im dokładniejszy obraz stworzysz w swoim umyśle, tym częściej Twoja podświadomość będzie wyszukiwała specyficznych wzorców działania, pozwalających osiągnąć upragniony cel.

 

Wizualizacja w stanie transu hipnotycznego jest znacznie efektywniejsza. Jesteśmy wówczas skoncentrowani, myśli i emocje uspokajają się, a nasz mózg aktywizuje poziom fal alfa, a następnie (przy głębszym zatopieniu się) theta . Dzięki temu uzyskujemy lepszy dostęp do naszej podświadomości.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.