Jak dbać o swoją duszę?

Dusza to nasze prawdziwe ja, drogocenne energia, która wykracza poza ramy ludzkiej fizyczności, ponieważ jest wieczna, bezczasowa i bezgraniczna. Potrzebuje jednak ciała do doświadczania, rozwoju i wzrostu, które jest dla niej pojazdem wykorzystywanym w ziemskim życiu.

 

Dusza jest źródłem miłości, z którym powinniśmy mieć doskonały kontakt, aby odczuwać integralność i pełnię, bo to jedyne miejsce, gdzie mamy kontakt ze swoim prawdziwym celem, najlepszą wersją siebie. Kiedy odsuwamy się od tego, kim jesteśmy naprawdę, pojawia się coraz większe zagubienie i niepewność, co motywuje do poszukiwania tożsamości na zewnątrz, aprobaty innych ludzi, standardów, które są akurat popularne. Niestety te zmagania nigdy nie przynoszą pełnej satysfakcji, poczucia uziemienia i spokoju, bo zasoby zewnętrzne są nietrwałe, złudne i niespójne z całą naszą istotą.

 

To jak blisko jesteś swojej duszy widać po twoim ciele, jak się ruszasz, jak jesteś elastyczny, bo dusza to boski ogień tańczący w twoim sercu. Jest ona przyzwyczajona do wysokiego poziomu energii i wibracji, dlatego cierpi z powodu ciągłej erozji ludzkich doświadczeń.

 

W celu utrzymania wysokich wibracji, ważne jest regularne „karmienie” duszy, aby mogła dostawać zasoby, których potrzebuje.  W dzisiejszych czasach, pełnych wyzwań i problemów jest to szczególnie trudne, jednak warto podjąć ten wysiłek, aby odnaleźć się w otaczającym chaosie życia. Dusza każdego z nas jest bowiem swoistym GPS-em, nastawionym na zdobywania wyższych, pozytywnych energii poprzez jej własny natychmiastowy system komunikacji: przelotne myśli, przeczucia czy inne intuicyjne przekazy. Ona stara się jak może, ale człowiek posiada wolną wolę, co oznacza, że może nie chcieć podążać za swoimi duchowymi impulsami lub zwyczajnie nie mieć ich świadomości.

 

Tonąc w morzu negatywnych wiadomościami płynących z mediów, karmiąc się plotkami, codziennymi zmartwieniami, wątpliwościami i obawami, niosącymi ciężkie, niskie energie, drenujemy duszę, co generuje negatywne uczucia, przygnębienie i choroby ciała. Natomiast dieta duchowa obfitująca w doświadczenia o energetyce wysokiej jakości wzbogaca duszę, wznosi emocje na wyższy poziom, gwarantując zdrowie fizyczne oraz emocjonalne.

 

W jaki sposób możesz zadbać o swoją duszę?

 

Oddychaj

 

Powietrze to energia życia, zatem zwróć uwagę na odpowiedni rytm i głębokość swojego oddechu. Zapoznaj się z szeroką wiedzą na ten temat i wypróbuj różne praktyki oddechowe, aby podnieś swoje osobiste wibracje, usprawniając organizm na poziomie mentalnym, energetycznym i fizycznym.

 

Praktykuj świadomą obecność

 

Życie „tu i teraz”, czyli bycie świadomym wykonywanych czynności, przepływających myśli i doświadczanie w pełni każdej chwili ma ogromny wpływ na podnoszenie poziomu energii.

 

Wszystko ma w sobie mniej lub bardziej ukrytą wartość.  Wykorzystaj zatem każdą możliwość, aby dostrzec otaczające cię piękno oraz wpaść zachwyt w codziennych sytuacjach.  Wyostrz swoje zmysły na doświadczanie życia, ponieważ to otwiera drzwi do radości i śmiechu.  Kiedy patrzysz na świat przez soczewki podziwu, wzrasta twoja wdzięczność za jego cudowne dary oraz pojawia się zrozumienie, że jesteś jednym z nich.

 

Kiedy radujesz się chwilą obecną, wyrażasz wdzięczność wobec rzeczy, ludzi,  zwierząt czy elementów natury z nią związanych. To z kolei wzmacnia poczucie jedności między tymi częściami wszechświata. Skoncentruj się na połączeniu ze swoją rodziną, społecznością, w której uczestniczysz oraz wszystkimi ziemskimi oraz pozaziemskimi rzeczami. Bądź otwarty na miłość i życzliwość płynącą od innych oraz gotowy na jej odwzajemnienie.

 

Wykształć w sobie nawyk bycia w sercu

 

Kiedy koncentrujesz się na pozytywnych aspektach życia otwierasz swoje serce, ponieważ patrzysz na świat jego oczami, wykształcając sobie uzdrawiający nawyk.  Zmiana kanału świadomości z głowy na serce jest tak prosta, jak zmiana kanału w telewizji. Wystarczy oczekiwać dobrych rzeczy i je dostrzegać każdego dnia. Po przebudzeniu powiedz sobie: „otwieram się na cudowne rzeczy, będę je dzisiaj zauważać i doceniać”. Na koniec dnia spisz lub podziel się pięknymi niespodziankami, które cię spotkały. Jeśli natomiast trafi się jakieś wyzwanie, trudność czy rozczarowanie zapytaj: „ciekawy jestem co wartościowego za tym stoi, co wspaniałego z tego wyniknie?” Takie podejście buduje doskonalę relację z duszą oraz siłami wyższymi.

 

Rób to co kochasz

 

Zacznij robić to co podpowiada ci serce, co jest dla ciebie ważne , co sprawia ci przyjemność, zamiast tego, co oczekują od ciebie inni. Nigdy nie jest za późno na odkrycie lub ożywienie swojej pasji,  talentów, misji życiowej, ponieważ jest to bezcenny pokarm dla twojej duszy i ciała. Udowodniono ponadto, że głód duchowy wynikający z braku celu w życiu jest często mylony przez mózg z głodem fizycznym, co w rezultacie powoduje problemy z nadwagą.

 

Medytuj codziennie

 

Nowoczesny, szybki styl życia nie pozostawia dużo przestrzeni na sztukę celebracji drobnych momentów, która pomaga zdysocjować się od wyzwań i problemów codzienności. W rozwijaniu tej umiejętności pomaga medytacja, na którą warto poświęcić kilka minut dziennie, aby rozwinąć te części mózgu, które odpowiadają za koncentrację, kreatywność, rozwiązywanie problemów oraz kierują nas ku wyższym energiom.

 

Doskonałą formą medytacji jest także aktywność fizyczna, która pomaga się uziemić, wyciszyć oraz poprawić relację ze swoim ciałem, umysłem i duszą.

 

Traktuj siebie z miłością i współczuciem

 

Jesteś wyjątkową istotną, posiadającą uczuciową naturę, co daje ci ogromne możliwości do kreacji miłości. Pamiętaj jednak, że to ty powinieneś być głównym odbiorcą bezwarunkowej miłości, ponieważ dopiero kiedy sam się nią wypełnisz, będziesz mieć zasoby do dzielenia się z innymi.  Daj sobie zatem pozwolenie na stawianie swoich potrzeb na pierwszym miejscu. Kiedy pokochasz siebie, zaczniesz emanować energią miłości, która wypełni wszystkich i wszystko wokół ciebie. Pomyśl o sobie jako o rodzicu i dziecku jednocześnie, którzy obdarowują się miłością, cierpliwością, wybaczeniem, życzliwością i współczuciem.

 

Jedna z czołowych badaczek współczucia wobec samego siebie Dr. Kristin Neff, zwraca uwagę na dwie proste praktyki:

 

  • Uznaj swoje osobiste zmagania czy problemy jako część wspólnych doświadczeń ludzkości.
  • Trzymaj bolesne myśli czy uczucia w uważnej świadomości. Zamiast je oceniać, wyśmiewać czy krytykować, tylko obserwuj bez emocjonalnych czy mentalnych etykietek, wiedząc że dzielisz te myśli z innymi, zatem tak jak oni zasługujesz na życzliwość i współczucie.

 

Jedz wartościowe jedzenie

 

Jakość produktów w twojej diecie wpływa zarówno na sferę fizyczną, jak i duchową. Spożywanie wysokowartościowych produktów, takich jak świeże warzywa i owoce, odżywia ciało i duszę. Natomiast karmienie się bezwartościowym jedzeniem, ubogim w składniki odżywcze i bogatym w konserwanty, obniża poziom energii.

 

Twoje ciało fizyczne jest świątynią duszy, narzędziem kreatywnej ekspresji, przez które się wyrażasz. Dbaj o nie z odpowiedzialnością, czułością i miłością, dostarczając mu najwyższej jakości paliwa.

 

Wyrażaj życzliwość

 

Bądź łagodny, wyrozumiały i uczynny wobec ludzi, aby wnieść w ich życie więcej szczęścia i radości. Akty życzliwości przynoszą obu stronom uczucie satysfakcji, jedności, spokoju i relaksacji. Udowodniono ponadto, że wspieranie innych dobrymi uczynkami potrafi uśmierzyć ból, podnieść poziom energii i zredukować wysokie ciśnienie krwi. Prawdziwe wyrażanie życzliwości opiera się na bezwarunkowej miłości, w której dawca nie oczekuje niczego w zamian.

 

Życzliwość może być manifestowana na wiele sposobów:

 

  • Poprzez ciepłe i wspierające słowa, także do nieznajomych (sprzedawców, kelnerów, telemarketerów itp.).
  • Za pomocą języka ciała: uśmiechu, delikatnego dotyku ramienia czy uścisku.
  • Poprzez określone działania, np.: pomoc w zrobieniu lub niesieniu zakupów, wsparcie w naprawie, przygotowaniach czy posprzątaniu po jakiejś uroczystości, zaangażowanie w wolontariat różnego rodzaju.
  • Przekazywanie datków materialnych (jedzenie, ubrania) oraz finansowych organizacjom charytatywnym lub indywidualnym osobom potrzebującym wsparcia.

Unikaj wampirów energetycznych

 

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że towarzystwo niektórych ludzi wyczerpuje cię fizycznie i emocjonalnie? Tak działają wampiry energetyczne, bombardujące swoje ofiary negatywnymi uczuciami i myślami, wypompowujące z nich cenną energię. Ich celem jest poszukiwanie ludzi z wysokimi wibracjami, aby skorzystać z ich zasobów. Następnie wciągają taką osobę w konwersację pełną dramatów, narzekań i plotek, która w tej sytuacji wykorzystuje swoją wysoką energię do wyrażenia życzliwości, cierpliwości, współczucia i wsparcia.

 

Jak unikać wampirów energetycznych?

 

Wizualizuj tarczę lub bańkę wokół siebie, która blokuje negatywną energię wpuszczając jednocześnie wszystko, to co pozytywne i wspierające . Bądź czujny podczas rozmowy z innymi, dostrzegając, kiedy wkracza ona na niekorzystne tory, aby przekierować ją na lżejsze tematy. Jeśli to nie pomoże, wycofaj się taktownie z konwersacji . Jeśli masz w swoim życiu wampiry energetyczne postaraj się uciąć z nimi relację, a jeśli nie jest to możliwe ogranicz ją do minimum pamiętając o wizualizowaniu za każdym razem ochrony energetycznej.

 

Nie jesteśmy istotami ludzkimi, które miewają duchowe doświadczenia, lecz istotami duchowymi doświadczającymi ludzkiego losu.

 

To zdanie wypowiedziane przez francuskiego teologa i filozofa Pierre Teilhard de Chardin pięknie przypomina nam kim jesteśmy naprawdę i gdzie znajduje się nasz największy skarb. Pielęgnowanie tego diamentu jest fundamentem szczęśliwego, spełnionego życia, w którym nie ma walki, konkurencji, rywalizacji, jest tylko czyste połączenie, jedność, ponieważ kiedy patrzysz na drugą duszę widzisz siebie. Zacznij zatem wsłuchiwać się w jej głos i prowadzenie, aby doświadczać i przyciągać do siebie wszystko, czego naprawdę potrzebujesz. Rozwiniesz w ten sposób integralność i miłość do samego siebie. Uwolnisz się od tendencji tłumienia swoich najgłębszych potrzeb, uczuć i pragnień, wprowadzając do swojego życia coraz więcej światła i pięknych emocji.

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.