Uwalnianie od problemów emocjonalnych i dolegliwości fizycznych

Jaka jest skuteczność hipnoterapii w pokonywaniu dolegliwości fizycznych?

 

Amerykańscy badacze udowodnili, że hipnoza podnosi skuteczność każdej terapii o 50%, co oznacza, że jeżeli podzielimy osoby walczące z jakąś śmiertelną chorobą na 2 grupy i obie grupy oprócz tradycyjnej terapii medycznej będą poddane hipnoterapii, to życie osób dostających wsparcie hipnotyczne wydłuży się o ok. 50%. Jest to średni wynik, ponieważ u niektórych osób nastąpi całkowite uzdrowienie. W badaniu tym brane były pod uwagę wszelkie podejścia hipnotyczne – zarówno te właściwe, idealnie dopasowane i przeprowadzone, jak również te zupełnie amatorskie, co oznacza, że wsparcie profesjonalnego hipnoterapeuty gwarantuje jeszcze większą skuteczność.

Ciało wie jak się leczyć, ale umysł ma w tym procesie bardzo ważną rolę do spełnienia. Wiemy bez wątpienia, że zaburzenia emocjonalne takie jak stres, lęk, niepokój, depresja mają wpływ na system odpornościowy, osłabiają go, zwiększając podatność na choroby. Pozytywne emocje pozwalają natomiast cieszyć się lepszym zdrowiem, wyższym poziomem energii i witalnością.

Ważną rolę w procesie zdrowienia stanowi nastawienie i oczekiwania, czego dowodem jest efekt placebo. Polega on na tym, że pewna grupa kontrolna ludzi dostaje tabletki bez składnika aktywnego, a pomimo tego uzyskują oni pozytywne efekty terapii. Skuteczność placebo wynosi 40%-80%, czyli jeśli 100 osobom poda się „puste” tabletki z informacją, że jest to lek przeciwbólowy, to 40 do 80 osób przestanie odczuwać ból.

 

Aby lek był dopuszczony do obrotu musi pobić placebo tylko o 5%. Oznacza to, że jeśli jakieś medykament powoduje wyleczenie w 60% przypadków, to tylko 5% wynika z efektywności samego leku, a reszta to zasługa umysłu i wewnętrznego uzdrowiciela, który jest w każdym z nas.

 

Sama wielokrotnie korzystałam z mocy mojego nieświadomego umysłu w procesie zdrowienia i regeneracji. Jako osoba bardzo aktywna fizycznie doświadczałam w przeszłości różnych kontuzji i przeciążeń organizmu, które dzięki pracy mentalnej bardzo szybko odchodziły w zapomnienie. Największy dowód na skuteczność hipnozy w procesie zdrowienia zyskałam po ciężkim wypadku w trakcie wspinania, w wyniku którego doznałam m.in. poważnego złamania trzech kości w nodze, które musiały być ustawiane operacyjnie. Lekarze diagnozowali 6-12 miesięczną rehabilitację, a zrost kości najwcześniej po 2 miesiącach. Stało się na szczęście inaczej. Moja wewnętrzna determinacja, wiara i znajomość technik auto-hipnotycznych sprawiły, że kości zrosły się po 3 tygodniach, a po 2 miesiącach chodziłam już na własnych nogach bez pomocy kul. Przez cały okres rehabilitacji nie korzystałam ze środków przeciwbólowych, ponieważ stosowałam hipnotyczne znieczulenie. To doświadczenie było dla mnie bezcenną lekcją, ponieważ mogłam na własnej skórze przetestować różne techniki mentalne wpływające na ciało, z których wybrałam najskuteczniejsze narzędzia do pracy hipnoterapeutycznej.

 

Hipnoterapia jest skuteczna zarówno w przypadku chorób ciała jak i zaburzeń psychicznych takich jak depresja. Świetnie sprawdza się przy leczeniu fobii i wszelkiego rodzaju lęków. Pozwala także na uwolnienie się od niekorzystnych nawyków i nałogów począwszy od obgryzania paznokci, palenia papierosów po uzależnienie od alkoholu czy narkotyków.

 

Po co nam emocje?

 

Organizm ludzki ma w sobie mechanizmy, które dążą do utrzymania równowagi: kiedy się skaleczymy, następuje proces gojenia, kiedy jest nam za gorąco – wydzielamy pot. Emocje również pomagają utrzymać ten stan homeostazy i kiedy zostaje on zaburzony, są sygnałem dla świadomości, na co należy zwrócić uwagę.

 

Emocje stanowią zatem wczesny system ostrzegawczy z nieświadomego umysłu (gdzie są przechowywane) wskazujący,  jaki element naszego życia wymaga w danej chwili szczególnej troski. Innymi słowy, kiedy czujemy np. radość czy ekscytację wiemy, że idzie nam dobrze, natomiast strach, gniew czy smutek są informacją, że coś wymyka się spod kontroli.

 

Jak można zdefiniować emocje?

 

Emocja jest to fizyczna sensacja występują w naszym ciele połączona z pewną definicją, znaczeniem, jakie jej przypisujemy. Weźmy na przykład ekscytację i strach. Te z pozoru mocno odbiegające od siebie emocje pod względem procesów chemiczne oraz odczuć są bardzo podobne. Wszystko zależy od subiektywnej interpretacji danych sygnałów przez nasz umysł. Dlatego też, to samo doświadczenie – np. jazda na rollercoasterze – jednych ludzi może ekscytować, a innych doprowadzać do granic przerażenia.

 

Jakie wiadomości kryją się za emocjami? 

 

Rolą strachu jest przewidywanie niebezpieczeństwa i motywowanie do jego uniknięcia. Jest to pierwotna emocja, którą czuli nasi przodkowie, kiedy obawiali się ataku dzikiego zwierzęcia. W dzisiejszych czasach większość sytuacji, które nasz umysł odbiera jako niebezpieczne są zagrożeniami urojonymi, ponieważ w ogóle się nie zdarzą albo są zupełnie niegroźne.

 

Złość z kolei jest sygnałem informującym nas, że ktoś narusza nasze granice, nie traktując nas z należytym szacunkiem. Z drugiej strony – kiedy to my burzymy czyjąś przestrzeń życiową i sprawiamy mu przykrość pojawia się poczucie winy.

 

Smutek powstaje po stracie kogoś lub czegoś dla nas ważnego.

 

Zazdrość jest emocją ochronną, ponieważ wynika z obawy przed stratą czegoś bardzo dla nas ważnego.

 

Zawiść natomiast jest to strach, że nigdy nie zdobędziemy czegoś, co jest w posiadaniu drugiej osoby.

 

Strach, gniew i poczucie winy są podstawowymi emocjami, które hamują zmiany na lepsze. Są jak klej, który pozwala problemowi trwać i bezustannie wpływać na nasze życie.

 

Jak pracować z emocjami?

 

Każda emocja powstaje w określony sposób, ma określony cel i odpala się poprzez osobisty filtr postrzegania świata.  Jeżeli odbieramy jakąś sytuację pozytywnie, ogarniają nas fantastyczne uczucia, jeżeli natomiast zinterpretujemy ją negatywnie, zaczynają wyłaniać się: strach, smutek, złość, zwątpienie …

 

Kluczem do pracy z emocjami jest zrozumienie przesłania jakie one niosą i wyciągnięcie z tego nauki. Po właściwym „odrobieniu lekcji” związanej z daną emocją, jej misja się kończy i znika samoistnie.

 

Ignorowanie emocji poprzez ich tłumienie lub ucieczkę w używki, jedzenie czy zachowania kompulsywne, prowadzi do depresji, chorób fizycznych lub grozi ich manifestacją w nieoczekiwanym momencie.

 

Należy pamiętać, że nieprzepracowana emocja zawsze wraca w mocniejszej formie, ponieważ ma określoną rolę do spełnienia. Innymi słowy nie da Ci spokoju, dopóki nie odczytasz właściwie przekazu, jaki ze sobą niesie.

 

Są trzy źródła nieprzyjemnych emocji: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Oznacza to, że do poczucia pełnego spokoju i bezpieczeństwa „tu i teraz”, wymagana jest komfortowa emocjonalnie sytuacja w teraźniejszości, odcięty bagaż nieprzyjemnych emocji z przeszłości, jak również konieczne jest postrzeganie przyszłości jako bezpiecznego miejsca.

 

Jeśli nosisz w sobie bolesne uczucia z przeszłości, nigdy nie poczujesz się w pełni szczęśliwy w chwili obecnej. Podobnie, jeżeli spodziewasz się, że w przyszłości zdarzy się coś przykrego, to w chwili obecnej Twój spokój ducha będzie zaburzony.

 

Tak naprawdę obawy dotyczące przyszłości wynikają z przeszłych doświadczeń, a dokładniej z przeżycia kiedyś podobnej sytuacji, co buduje mentalne oczekiwanie, że negatywne uczucia z minionych wydarzeń ogarną nas ponownie. Zatem jeżeli przepracujemy emocje w przeszłości, znikną nieprzyjemne uczucia związane z przyszłością i w rezultacie wejdziemy na drogę wolności emocjonalnej.

 

Należy pamiętać, ze każda emocja ma jakieś źródło i jeśli jej prawdziwa przyczyna nie zostanie wyeliminowana, to każda próba zmiany zachowania okaże się nieskuteczna lub jej pozytywne efekty będą krótkotrwałe.

 

Ta pierwotna przyczyna danego uczucia jest zazwyczaj ukryta w bardzo odległej przeszłości, do której świadomie nie mamy dostępu, dlatego hipnoza jest często jedynym narzędziem umożliwiającym dotarcie do źródła emocji i uwolnienie się od niej w szybki i bezpieczny sposób.

 

Zatem jeśli brakuje Ci paliwa w życiu, entuzjazmu do robienia różnych rzeczy, być może kłębią się w Twoim wnętrzu emocje z przeszłości, blokujące energię życiową. Po przebiciu tej bańki z emocjami w bezpieczny i właściwy sposób, automatycznie odzyskasz stłumioną energię, doświadczysz wzrostu energii, siły, mocy, entuzjazmu, spontaniczności, kreatywności i zdolności do rozwiązywania problemów.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.